Blog Detay

KATARAKT NEDİR?

Yaren Duru 12-10-2018

KATARAKT NEDİR?
Katarakt nedir? Katarakt nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

40 yaş üstü kişilerde en yaygın görme kaybı ve dünyada körlüğün başlıca nedeni olan katarakt nedenleri ve belirtisi…

Görme kalitesinde azalma ve renklerde soluklaşma gibi şikayetlerle ortaya çıkan ve kişinin günlük yaşamını önemli ölçüde etkileyen katarakt nedir? Katarakt nedenleri, belirtilerini blog yazımızda bulabilirsiniz.

KATARAKT NEDİR?

Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Başka bir deyişle görüşün, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuşçasına bozulmasıdır.

Katarakt, orta yaş üstü kişilerde görülen bir göz hastalığı olmakla beraber, yenidoğan bebeklerde, şeker hastalarında, göze gelen fiziksel darbeler sonrasında ve uzun süreli kortizonlu ilaç kullananlarda görülebilen bir göz hastalığıdır.

KATARAKT BELİRTİLERİ

– Görmede yavaş yavaş azalma
– Işığa hassasiyet (göz kamaşması)
– Çift görme
– Okuma zorluğu
– Gece görüşünde bozulma
– Renklerde soluklaşma veya sararma
– Gözlük numaralarının sık değişmesi

 

KATARAKT NEDENLERİ

 

Kataraktların çoğu, yaşlanma veya yaralanmalar neticesinde gözünüzün merceğini oluşturan dokuyu değiştirdiğinde gelişir. Diğer sağlık sorunlarına neden olan bazı kalıtsal genetik bozukluklar katarakt riskinizi artırabilir. Kataraktlar, diğer göz rahatsızlıklarından, geçmiş göz ameliyatlarından veya diyabet gibi tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir. Steroid ilaçlarının uzun süreli kullanımı da katarakt gelişmesine neden olabilir.

KATARAKT NASIL OLUŞUR?

Kataraktların oluştuğu mercek, gözünüzün renkli kısmının (iris) arkasında bulunur. Objektif, gözünüze giren ışığı odaklar, retinada net ve keskin görüntüler üretir (gözdeki ışığa duyarlı zar, bir kameradaki film gibi çalışır).

Yaşlandıkça, gözünüzdeki lensler daha az esnek, daha az şeffaf ve daha kalın hale gelir. Yaşa bağlı ve diğer tıbbi durumlar lens içindeki dokuların parçalanmasına ve bir araya toplanmasına neden olur; bu da lens içindeki küçük alanları bulanıklaştırır.

Katarakt gelişmeye devam ettikçe, bulanıklaşma daha da yoğunlaşır ve lensin daha büyük bir kısmını içerir. Bir katarakt, ışığın lensin içinden geçerken dağılmasını engeller ve keskin bir şekilde tanımlanmış bir görüntünün retinaya ulaşmasını engeller. Sonuç olarak, görüşünüz bulanıklaşır.

Kataraktlar genellikle her iki gözde de gelişir, fakat eşit olarak değil. Bir gözdeki katarakt diğerlerinden daha gelişmiş olabilir ve gözler arasındaki görüş farklılıklarına neden olabilir.
KATARAKT İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ

Katarakt riskinizi artıran faktörler şunlardır:

 

– Artan yaş
– Diyabet
– Güneş ışığına aşırı maruz kalma
– Sigara içmek
– Şişmanlık
– Yüksek tansiyon
– Önceki göz yaralanması veya iltihap
– Önceki göz ameliyatı
– Kortikosteroid ilaçların uzun süreli kullanımı
– Aşırı miktarda alkol kullanmak