Blog Detay

miyop, göz, gözlük

MİYOP NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Yaren Duru 12-10-2018

MİYOP NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Miyop nedir?

Miyop uzağı görememe rahatsızlığıdır. Göze paralel gelen ışınlar retinanın önünde göz yuvarlağı içerisindeki bir noktada odaklanır.

Miyoplarda; gözün kırıcı bileşenleri, gözün ön-arka çapına göre daha güçlüdür ya da gözün ön-arka çapı, gözün kırıcı bileşenlerine göre daha uzundur. Bazen bu iki durum bir arada bulunabilir. Yakındaki nesnelerden yayılarak gelen ışınların retinada odaklanabilmesi için daha fazla mercek gücü gereklidir. Miyop bir gözün kırıcı bileşenleri, diğer bir ifadeyle mercek gücü fazla olduğundan yakından gelen ışınları retina üzerinde odaklayabilir, işte bu sebeple miyop kişiler yakını net görebilirler. Uzaktan gelen ışınlar 6 metreden sonra göze paralel olarak geliyor gibi kabul edilebilir. Bu paralel ışınlar retinada odaklanamayacağından dolayı miyoplar uzağı net göremezler. Kalın mercekli gözlükle bu durum geçici olarak düzeltilebilir. Lazer yöntemi ile tamamen tedavi edilebilir.

Miyop Belirtileri

Miyopi, kendini genellikle okul çağlarında ortaya çıkarır ve yetişkinlik dönemine kadar artış gösterebilir. Çoğunlukla çocukların net görmediklerine ilişkin bir yakınmaları yoktur, daha ziyade sınıfta tahtayı göremediklerinde fark edilirler. Miyopi ergenlikten sonra genelde fazla değişmez, ama dejeneratif miyopi denilen durumda miyopi erişkin yaşamda da artış gösterebilir.