Blog Detay

astigmat, astigmatizm, kornea, göz

ASTİGMATİZM NEDİR?

Yaren Duru 12-10-2018

ASTİGMATİZM NEDİR?

Astigmat nedir? Astigmat nedenleri, çeşitleri…

Kornea, gözün ön kısmında olan saydam tabakaya verilen isimdir. Korneadaki bazı hasarlar astigmata neden olmaktadır. Peki Astigmat nedir? Astigmatın nedenleri, çeşitleri…
Uzun süreli okuma veya televizyon seyretme sonunda baş ağrısı, göz kürelerinde ağrı ve bulanık görüş gibi belirtilerle ortaya çıkan Astigmat hakkında merak edilenleri blogumuzda bulabilirsiniz…Astigmat nedir? Astigmatın nedenleri, çeşitleri, belirtileri…
ASTİGMAT NEDİR?
Astigmat, göze gelen ışınların tek bir noktada kesişememesidir. Gözünüzün ön yüzeyinin (kornea) veya gözünüzün içindeki lensin uyumsuz eğrilere sahip olduğu durumlarda ortaya çıkar. Yuvarlak bir top gibi olmak yerine, yüzey yumurta şeklindedir. Bu, tüm mesafelerde bulanık görüşe neden olur.
Çoğu insanın bir dereceye kadar astigmatizması vardır. Hafif astigmatizm genellikle görüşü etkilemez veya tedavi gerektirmez. Astigmatizma sıklıkla miyop ve hipermetropi gibi diğer görme problemlerinde ortaya çıkar.
ASTİGMAT ÇEŞİTLERİ
Düzenli (Regüler) Astigmat: En sık görülen astigmat türüdür. Kornea veya lensin yapısından dolayı kaynaklanır. Gözlük veya lens kullanımı ile net görüş sağlanır.
Düzensiz (İrregüler) Astigmat: Korneadaki bir yaralanmanın sonucunda veya kristal lensin yapısındaki bir bozulma nedeniyle meydana gelen astigmattır. Düzensiz astigmatta gözün iki odak noktası 90 derecelik bir eğimde değildir. Bu tip astigmatlarda gözlük tedavisi yetersiz gelmektedir. Bu nedenle net görüşün sağlanması adına lens kullanımı önerilmektedir. Düzensiz astigmat tedavisinde yumuşak özellikte sert kontakt lens kullanılmaktadır. Lens ve göz arasında göz yaşı tabakası oluşturarak kornea üzerindeki düzensizlikleri dengeler. Nadiren görülen bir astigmat türüdür.
Astigmatismus myopicus compositus : Her iki kırılma yönü miyoptur.
Astigmatismus myopicus simplexs: Bir kırılma yönü miyop iken diğer kırılma yönü numarasızdır.
Astigmatismus mixtus: Bir kırılma noktası miyop iken diğeri hipermetroptur.
Astigmatismus mixtus symmetricus: Miyop ve hipermetrop olmak üzere iki odak noktasına sahip olan bu astigmat türünde miyop ve hipermetrobun dereceleri biribirine eşittir.
Astigmatismus hyperopicus simplex: Bir kırılma değeri hipermetrop iken diğer kırılma yönü numarasızdır.
Astigmatismus hyperopicus compositus: Her iki kırılma yönü de hipermetrop olan astigmat türüdür.